O vyhledávači
Spuštěním nové služby - agregátora on-line evidenčních údajů bezpečnostních složek někdejší Československé (socialistické) republiky (1948-1989) portálu ibadatelna.cz, nabízíme uživatelům integrovaný systém pro vyhledávání informací k osobám a objektům z veřejně dostupných databází vztahujících se k období komunistického totalitního režimu. Široká veřejnost tak konečně má k dispozici jedinečnou ucelenou komfortní službu, která odstraňuje současnou roztříštěnost těchto informačních zdrojů. V přehledné a jednoduché formě se uživatel dostane ke všem relevantním výstupům z dostupných odkazů, a prostřednictvím nich ke svazkové a spisové agendě zájmových osob bývalé Státní bezpečnosti a příslušníků bezpečnostních složek (konkrétní zachované archivní materiály jsou dostupné v příslušných archivech, tj. Archivu bezpečnostních složek v Praze a Archivu Ústavu pamäti národa v Bratislavě). Jednotlivé evidence se obsahově zčásti překrývají a zobrazení výsledku tak uživateli nabízí ucelené výstupy z jednotlivých databází.
Systém standardně ve všech evidencích vyhledává podle parametrů: příjmení, jméno a datum narození. U dalších parametrů, kterými jsou krycí jméno, registrační číslo nebo archivní číslo svazku (spisu), vyhledávač zobrazuje údaje pouze z těch databází, které umožňují toto vyhledávání (blíže dále v textu). Uživatelům doporučujeme nevypínat blokování vyskakujících oken, neboť se může stát, že odkaz nebude správně zobrazen (např. Safari).
Systém aktuálně prohledává a zobrazuje údaje z osmi databází:
- Archivní pomůcky Archivu bezpečnostních složek (jmenné evidence)
- Evidenční záznamy spolupracovníků bývalé Státní bezpečnosti (včetně Hlavní správy rozvědky, Hlavní správy vojenské kontrarozvědky a Odboru vnitřní ochrany Sboru nápravné výchovy Ministerstva spravedlnosti ČSR) zveřejněné podle § 7 zákona č. 107/2002 Sb.
- Personální spisy příslušníků i zaměstnanců bezpečnostních složek a útvarů Ministerstva vnitra ČSSR (ČSR)
- Registrační protokoly agenturně-operativních svazků a spisů slovenských útvarů Státní bezpečnosti
- Registrační protokoly útvarů Státní bezpečnosti s federální působností
- Seznamy příslušníků slovenských útvarů Státní bezpečnosti a Pohraniční stráže
- Cibulkovy seznamy
- Evidence zájmových osob Státní bezpečnosti
A/ Archivní pomůcky Archivu bezpečnostních složek (jmenné evidence)
Jedná se o online databázi z let 2008 - 2010, vytvořenou pro Archiv bezpečnostních složek bývalým Odborem informatiky a digitalizace Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Databáze obsahuje přepis a odkazy na digitalizované originální registrační a archivní protokoly svazků federálních rozvědných a kontrarozvědných útvarů Státní bezpečnosti, včetně teritoriálních útvarů z českých zemí, vybraných vyšetřovacích útvarů Státní bezpečnosti, rozvědných a kontrarozvědných útvarů Pohraniční stráže, a archivní protokoly Zpravodajské správy Generálního štábu Československé lidové armády (ZS/GŠ). V registračních a archivních protokolech bývalé Státní bezpečnosti a ZS/GŠ jsou soustředěny údaje k zájmovým osobám a objektům převážně z let 1954-1989, v některých případech dokonce již od roku 1951.
Vyhledavač navíc obsahuje kádrové rozkazy náčelníka (Hlavní) správy rozvědky z let 1955-1989, s pravými i krycími jmény příslušníků I. správy MV (FMV, SNB), kromě příslušníků nelegální rozvědky dlouhodobě vysazených v zahraničí s cizí identitou. Příslušníky Zpravodajské správy Generálního štábu ČSLA lze v archivním protokolu identifikovat podle toho, že v kolonce „krycí jméno“ mají uvedeno pouze číslo (a nikoliv krycí jméno jako spolupracovníci). Kromě zadávání registrační čísel svazků (spisů) lze v databázi vyhledávat i podle klíčových slov (např. Charta, Vatikán, emigrace, teror, hanobení atp.), a to jak v kolonce „příjmení“, tak i „krycí jméno“.
B/ Evidenční záznamy spolupracovníků bývalé Státní bezpečnosti (včetně Hlavní správy rozvědky, Hlavní správy vojenské kontrarozvědky a Odboru vnitřní ochrany Sboru nápravné výchovy Ministerstva spravedlnosti ČSR) zveřejněné podle § 7 zákona č. 107/2002 Sb.
Jedná se o online databázi Archivu bezpečnostních složek, převzatou v roce 2008 od ministerstev vnitra, obrany a spravedlnosti. Původní podoba seznamu publikovaného MV ČR dle zákona v roce 2003 je dostupná zde.
C/ Personální spisy příslušníků a zaměstnanců bezpečnostních složek a útvarů Ministerstva vnitra ČSSR (ČSR)
Jedná se o databázi Archivu bezpečnostních složek, obsahující jméno, příjmení, datum narození všech příslušníků Sboru národní bezpečnosti (tj. složek Státní i Veřejné bezpečnosti), Sboru nápravné výchovy (do konce roku 1968) či občanských zaměstnanců Ministerstva vnitra ČSSR (ČSR), ročníků narození 1910 a výše, u kterých byl služební či pracovní poměr zahájen do 15. února 1990, a jejichž personální spisy jsou uloženy v depozitáři 3. oddělení Archivu bezpečnostních složek.
D/ Registrační protokoly agenturně-operativních svazků a spisů slovenských útvarů Státní bezpečnosti
V letech 2004 - 2006 Ústav pamäti národa zveřejnil digitální kopie registračních protokolů bývalých slovenských útvarů Státní bezpečnosti (XII. správa FMV/SNB, správy Státní bezpečnosti krajských správ SNB). Jejich zachovaná svazková agenda je uložena v Archivu Ústavu pamäti národa v Bratislavě.
E/ Registrační protokoly útvarů Státní bezpečnosti s federální působností
Slovenský Ústav pamäti národa zveřejnil rovněž elektronickou kopii registračních protokolů útvarů StB s celostátní působností. Vyhledávač ÚPN nabízí "identickou" kopii protokolů centrálního registru svazků, který následně v roce 2008 zveřejnil na svých webových stránkách i Archiv bezpečnostních složek.
F/ Seznamy příslušníků slovenských útvarů Státní bezpečnosti a Pohraniční stráže
Ústav pamäti národa také zveřejnil online seznamy příslušníků slovenských útvarů Státní bezpečnosti a Pohraniční stráže, včetně příslušníků Správy F Hlavní správy rozvědky FMV z let 1969-1971 a oblastních odborů I. správy FMV (SNB).
G/ Cibulkovy seznamy
Nejstarší dostupný vyhledávač www.cibulka.com z roku 2000 obsahuje téměř úplný přepis registračních protokolů kontrarozvědných centrálních a teritoriálních útvarů Státní bezpečnosti realizovaný pracovníky FMV pro parlamentní vyšetřovací komisi pro objasnění událostí 17. listopadu 1989. Jeho tištěná podoba vyšla poprvé 4. června 1992 v Necenzurovaných novinách vydávaných Petrem Cibulkou.
Přepis i přes pozdější doplňky není úplný, chybí například protokol tajných spolupracovníků Krajské správy ministerstva vnitra Ostrava z přelomu padesátých a šedesátých let minulého století. Při přepisu registračních protokolů byla navíc kategorie „KI“ (kandidát informátora) z neznámých důvodů zcela nesprávně označena jako „D“ (důvěrník). Seznam ovšem obsahuje jak přepis registračních protokolů slovenských útvarů Státní bezpečnosti, tak i všechny osoby vymazané díky rozhodnutí soudu z evidencí Archivu bezpečnostních složek (viz Archivní pomůcky ABS).
Při konverzi dat navíc došlo k poškození některých registračních čísel u vybraných agenturně-operativních svazků. Například registrační číslo 12345 Krajské správy MV/SNB Praha, které má kód 01, je ve vyhledávači uvedeno dvakrát: jednou jako 12345 a podruhé ve zkomolené podobě 234501, u něhož chybí první číslice a na konci je kód kraje. Čísla v registračních protokolech útvarů Státní bezpečnosti mohou být na rozdíl od archivních protokolů nejvýše pětimístná.
V roce 1999 Petr Cibulka rozšířil svůj zveřejněný seznam příslušníků Státní bezpečnosti sloužících k 17. listopadu 1989. V databázi ovšem chybí příslušníci Správy pasů a víz SNB, Správy vývoje automatizace FMV i některých dalších složek StB. Navíc obsahuje několik tisíc jmen příslušníků Státní bezpečnosti, kteří opustili resort FMV již před rokem 1989.
H/ Evidence zájmových osob Státní bezpečnosti
Online systém Evidence zájmových osob (EZO) je elektronická verze manuální kartotéky statisticko-evidenčního odboru Federálního ministerstva vnitra, která byla koncem osmdesátých let minulého století rozvíjena Správou vývoje automatizace FMV. Jednalo se o součást centrálního evidenčního systému československých kontrarozvědných útvarů Státní bezpečnosti, včetně Zpravodajské správy Hlavní správy Pohraniční stráže a ochrany státních hranic. Prostřednictvím evidenčního systému Hlavní správy vojenské kontrarozvědky (III. správa SNB) byl napojen na Zpravodajskou správu Generálního štábu ČSLA.
Obr. Pracoviště centrální manuální kartotéky SEO FMV tvořilo několik karuselových skříňí.
Funkce Evidence zájmových osob byla koordinační (zabránění dvojí blokace), informační (odkazovací) a rovněž plnila funkci přehledu agenturně-operativních svazků a spisů podle jmen blokovaných osob či objektů. Směrnice z roku 1978 stanovila příslušníkům Státní bezpečnosti povinnost evidovat u statisticko-evidenčních útvarů „všechny státobezpečnostně zajímavé osoby“ (→ zájmová osoba).
Obr. Elektronická kopie blokační karty na osobu Václav Havel.
V systému byly evidovány živé i archivované agenturně-operativní svazky a spisy k zájmovým osobám kontrarozvědných útvarů Státní bezpečnosti, včetně osob prověřovaných v souvislosti s ochranou utajovaných skutečností a relačních odkazů – tzv. signálek – odkazujících na evidenční systémy Hlavní správy rozvědky (I. správa SNB) a Zpravodajské správy Generálního štábu ČSLA. Statisticko-evidenční odbor Vnitřní a organizační správy FMV byl v roce 1989 umístěn na centrále kontrarozvědky v Thákurově ulici v Praze 6.
Další prameny:
- Rendek, Peter: EZO – Evidence zájmových osob. In: Sborník Archivu bezpečnostních složek, 2012, č. 10, s. 279-327.
- Schovánek, Radek – Žáček, Pavel: Lustrace v evidencích bezpečnostních složek. Od evidence zájmových osob až k zákonu o účastnících odboje a odporu proti komunismu. In: Žáček, Pavel (ed.): Vyjádření úcty a vděčnosti. 2. sborník o protikomunistickém odboji. MO ČR – VHÚ, Praha 2015, s. 35-72.
- Žáček, Pavel (ed.): Vypovídat pravdu a nic nezamlčet. Protokoly parlamentní vyšetřovací komise pro objasnění událostí 17. listopadu 1989. Díl 2. CEVRO – Liberálně-konzervativní akademie, Praha 2013.